شما در حال مشاهده هستید درب mdf چیست

درب mdf چیست

درب MDF چیست؟

درب mdf چیست, MDF جزو فرآورده‌های چوبی بوده که امروزه کاربرد زیادی دارد و از آن برای ساخت لوازم متعددی استفاده می‌شود. MDF مخفف medium density fiberboard است و به معنای تخته فیبر با چگالی متوسط می‌باشد.

در حقیقت این متریال یک تخته فیبری است که به روش خشک تولید می‌گردد و چگالی یا دانسیته آن بین 650 تا 800 کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد. درب‌هایی که توسط ام دی اف ساخته می‌شوند، پس از ساخت قابلیت روکش دارند.    درب mdf چیست

روکش‌ها نه تنها سبب زیباتر شدن درب می‌شوند، بلکه منجر به افزایش دوام و استحکام آن نیز می‌گردد.

همچنین اگر از روکش مناسبی برای درب MDF استفاده شود، برای محیط‌های مرطوبی چون حمام و سرویس بهداشتی کاربردی می‌باشند.

از متداولترین روکش‌های درب ام دی اف، میتوان به روکش ملامینه اشاره کرد. در این روش از کاغذ دکوراتیو رزینی با اعمال فشار و حرارت زیاد روی تخته فیبر یا همان درب MDF استفاده می‌شود.      درب mdf چیست

در رابطه با MDF باید اشاره کرد که انواع مختلفی از این ماده در بازار ایران وجود دارد. برای مثال MDF خام و MDF روکش ملامینه و کاغذی جزو انواع ام دی اف‌های موجود هستند.

حال بسته به اینکه از کدام ام دی اف برای ساخت درب استفاده شود، درب به همان عنوان شناخته می‌شود. در ادامه به انواع درب MDF اشاره خواهیم کرد.

درب mdf چیست

مزایا و معایب درب MDF

مواد اصلی و اولیه MDF خاک اره و خرده چوب‌های دیگر است. همه این‌ها ضایعات جمع‌‌آوری شده از فرآیند ماشین‌کاری هستند که باعث می‌شود هزینه مواد بسیار کمتر از تخته سه لا و چوب جامد باشد. در ادامه مزایا و معایب درب MDF را بررسی می‌کنیم:

ورق‌های MDF با اندازه‌های مختلف در قفسه‌های ورقه‌های MDF بیش از 100 ضخامت مختلف موجود است، از 2 میلی متر شروع می‌شود و تا 60 میلی‌متر افزایش می‌یابد. طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها موجود است تا اندازه دلخواهتان را انتخاب کنید.

سطح صاف و بدون برش

MDF در طول فرآیند تولید با صفحات فولادی بزرگ بسیار فشرده می‌شود، که باعث می‌شود ورق کلی بسیار صاف باشد. این امر MDF را برای رنگ‌آمیزی، لمینت یا چسباندن روکش‌ها ایده‌آل می‌کند. هنگامی که ورق‌ها به اندازه دلخواه بریده می‌شوند، لبه‌ها صاف می‌مانند، در حالی که روی چوب جامد یا تخته سه‌لا به دلیل گره‌های طبیعی و دانه‌های موجود در چوب، لبه‌ها می‌توانند خرد شوند یا خلأ ایجاد کنند.

مواد ثابت

MDF دارای مواد ثابت مانند تخته سه‌لا و چوب جامد نیست، که این موضوع هنگام برش دادن جزئیات پیچیده یا قالب‌سازی ایده‌آل است. مواد دیگر پاره می‌شوند و یا برش به همان اندازه صاف نخواهد بود.

امواج کمتر

بر خلاف چوب جامد، MDF در مناطقی که رطوبت بالا وجود دارد، قوی می‌ماند. این به این دلیل است که MDF می‌تواند بطور مداوم منقبض و منبسط شود بدون این که قسمت‌های مختلف مواد در مقابل یکدیگر کار کنند.

قیمت درب ام دی اف چقدر است؟

در رابطه با قیمت درب MDF باید اشاره کرد که فاکتورهای زیادی در این زمینه موثر هستند. برای مثال ضخامت درب و همچنین رویه به کار رفته، از جمله موارد تاثیرگذار در قیمت خرید درب MDF می‌باشد.

همچنین نوع روکشی که برای درب ام دی اف به کار می‌رود، در این موضوع نقش دارد. همچنین طرح درب هم باید مورد توجه قرار بگیرد. در واقع درب با طرح‌های ساده و غیر برجسته، از قیمت پایین‌تری نسبت به درب با طرح‌های شلوغ و برجسته برخوردار است.

بنابراین به طور کلی میتوان پارامترهای موثر در قیمت درب MDF را اینگونه بیان کرد:

نوع درب MDF و ام دی اف مورد استفاده در ساخت درب
سایز درب و ضخامت آن
نوع رویه به کار رفته
طراحی موجود بر روی رویه درب
رنگ آمیزی دربکاربرد MDF درصنعت درب به دوشکل زير مي باشد:

MDF روکش PVC

در اين دربها طرح مورد نظر بوسيله CNC روي MDFاجرا مي شود و سپس روکش هاي PVC با ضخامتهاي 0.2 يا 0.4 روي آن وکيوم مي شود به طوري که کاملا در تمام شيارها PVC حرکت کرده و پس از روکش کردن MDF طرح CNC به طور کامل قابل مشاهده است.ل

ازم به ذکر است در برخي از مدلها طرح به صورت برجسته,ترکيب با شيارهاي CNC اجرا مي شود بدين صورتکه برجستگي ها جداگانه طراحي و ساخته شده و سپس اين قطعات روي درب چسبانده مي شوند و درنهايت همانند قبل روکش PVC وکيوم مي شود.

اين دربها نياز به رنگ آميزي ندارند و اصلاحا خود رنگ هستند.

همانطور که ميدانيم PVC مقاومت بالايي در برابر رطوبت دارد به طوري که ورقهاي PVC با ضخامتهاي 16 ميل را براي ساخت کابينت سرويسهاي بهداشتي و کابينت زير سينک آشپزخانه به کار مي برند.

همين ذهنيت باعث شده که دربهاي روکش PVC را هم به غلط به عنوان درب ضد آب معرفي کنند در صورتي که ورقهاي PVC ضد آب کلا PVC مي باشند اما در ورقهاي مورد استفاده ي صنعت درب روکشي از PVC روي MDF کشيده مي شود.

به اين نکته نيز بايد توجه کرد که آب از سطح روي درب غير قابل نفوذ است اما در صورتي که کلاف درب PVC نشده باشد رطوبت از کلاف نفوذ خواهد کرد و در صورت روکش شدن کلاف هرچند که نفوذ رطوبت کمتر خواهد شد اما به دليل يک پارچه نبودن روکش از محل به هم رسيدن روکشها امکان نفوذ آب وجود دارد .

نکته بسيار مهمتر در مکان هاي بسيار مرطوب مانند حمام که بخار آب زياد وجود دارد به مرور زمان روکشPVC ورقه خواهد کرد.

نفوذ آب از درزها را در MDF هاي استفاده شده در کابينت که لبه هاي آن نيز نوارPVC شده اند بسيار ديده ايد .

درب MDF روکش چوب

يک لايه نازک ورق چوب را بر روي MDF پرس مي کنند اين لايه چوب را از گونه هاي مختلف چوب توليد مي کنند.دربهاي ساخته شده با اين ورق نياز به رنگ آميزي دارند .

رايج ترين MDF روکش چوب در صنعت درب MDF روکش ملچ مي باشد.دربهاي ساخته شده با اين ورق با نام درب MDF روکش ملچ يا به اختصار درب روکش ملچ مي شناسند.

ورق مورد استفاده در درب روکش ملچ با ضخامتهاي 3و5و8 ميليمتر مي باشد.

درب ملچ با روکش 3 ميل را بيشتر براي دربهاي داخلي استفاده مي کنندو درب ملچ با روکشهاي5و8 ميل را براي دربهاي ورودي استفاده ميکنند.

آيا درب ملچ براي سرويس هاي بهداشتي و محيطهاي مرطوب مناسب است؟

رنگ پاشيده شده بر روي درب MDF روکش ملچ مخصوصا اگرنيم پلي استر باشد و قسمتهاي زيرين درب را نيز به خوبي رنگ کرده باشيم تا حد مطلوبي جلوي نفوذ آب را ميگيرد اما در فضاهايي که آب به روي در پاشيده ميشود مخصوصا حمام که علاوه بر آب، بخار آب نيز وجود دارد پس از مدتي امکان ورقه کردن رنگ وجود دارد و دراين زمان آب مستقيما يا از طريق چوب کلاف به MDF نفوذ کرده وباعث ورم کردن درب خواهد شد .

البته در صورت رنگ آميزي مناسب، اين درب در محيط هاي مرطوب حدود 2 سال بدون هيچ آسيبي ماندگاري دارد و پس از آن نيز بايستي قسمتهاي آسيب ديده به سرعت ترميم شود.

درب آشپزخانه MDF

درب آشپزخانه با لبه های گرد. شما می توانید این درها را با لبه های مربع گرد یا مسطح تأمین کنیم.

اگر در را در سوراخ قرار می دهید ، ما لبه مربع را توصیه می کنیم زیرا می توانید بدون آسیب رساندن به طرح ، سنباده بزنید یا اصلاح کنید.

از آنجا که درهای فقط با بهترین مواد ساخته شده اند و از قبل ساخته شده اند ، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که درب را برای استفاده از یک رنگ با کیفیت بالا آماده کنید.

درب روکش MDF ساخته شده است که برای سالهای آینده دوام دارد. اما ، مانند هر مبلمان ظریف ، اتمام آن نیاز به تعمیر و نگهداری دوره ای دارد تا جلوه زیبایی داشته باشد و از محافظت مناسب در برابر عناصر برخوردار باشد.
تعمیر و نگهداری منظم و مرتب نیز از ضمانت نامه های موجود در هر درب MDF است. در اینجا برخی از علائم برای تماشا وجود دارد که ممکن است زمان نگهداری را نشان دهد:خط مو در آخرین لایه از پوشش ترک می خورد.، تغییر در رنگ پایان.تغییراتی در بافت پایان ، مانند پوسته پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن.

ویژگی های درب mdf چیست؟

از مزایای درب ام دی اف مقاومت بالای آن و قابلیت داشتن روکش هایی از جنس پی وی سی، ملامینه و … است. این نوع روکش ها با رنگ های پلی استری به راحتی رنگ می شوند. این نوع دربها دارای کلاف چوبی می باشند که از چوب چام روسیه هستند.

اتصال فینگر جوینت با قطعات چوبی طولی کلاف ها موجب استحکام هر چه بیشتر دربهای ام دی اف شده است. از آنجا که مقاومت کلافها در بالا و پایین درب لولا ها و قفل ها تقویت می شود ضخامت این نواحی در حدود دو برابر بقیه مناطق درب ام دی اف است.

همه ی این عوامل در بهبود کیفیت در چوب های ام دی اف موثرند، به علاوه برای مقاومت بیشتر سه عدد چوب کلاف به صورت عرضی با فاصله مساوی درون درب ام دی اف قرار داده می شود.

پس از تولید کلاف های چوبی بین چوب ها شبکه های مقوایی لانه زنبوری کام نصب می شود که حالت ضربه گیری دارد یعنی فشار حاصل از سطح مقطع ضربه دیده را به سطح مقطع بزرگتری پخش می کند و از آسیب دیدن سطح چوب ممانعت می کند.

و در آخر

امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را کرده باشید.

و به شما بزرگواران پیشنهاد می کنیم که دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده بفرمایید. .


درب ضد سرقت فلزی, درب ضد سرقت سفارشی, ساخت درب ضد سرقت سفارشی, تولید درب ضد سرقت سفارشی, درب ضد سرقت سفید, سفارش ساخت درب ضد سرقت, درب ضد سرقت سفارشی فلزی, قیمت درب ضد سرقت فلزی, تولید درب ضد سرقت تهران, تولیدی درب ضد سرقت, تولید چهارچوب درب ضد سرقت, بهترین تولید کننده درب ضد سرقت, تولیدی درب ضد سرقت تهران, تولید درب ضد سرقت ساری, بهترین تولیدی درب ضد سرقت, تولید کننده درب ضد سرقت در تهران,قفل شفتی ریموت دار, انواع کلید درب منزل,درب ضد سرقت در ساری,انواع کلید قفل,قفل الکترونیکی درب ضد سرقت, قفل هوشمند درب ضد سرقت

دیدگاهتان را بنویسید